Pirmo vietu iegūst "Das Sonntags Legion"
„Das Sonntags Legion”
Kitija Balcare, Universitātes Avīze
2007. gada 24. maijs
Pirmo vietu ieguva grupa „Das Sonntags Legion”, otro vietu – „Oranžās brīvdienas”, trešo vietu – „Screaming Masterpiece”, bet grupa „Medieval Child” ieguva SEB Unibankas specbalvu.
23.maija vakarā Vērmanes dārza mazajā estrādē ierastajā šaha spēlētāju vietā bija sanākusi krāšņa publika, kas nāca lūkoties Latvijas Universitātes jauno grupu konkursa finālu, kur uzstājās 6 finālisti, kuri iepriekš tika atlasīti no 17 iesūtītajiem pieteikumiem: „Oranžās brīvdienas”, „MSK”, „The Panckas”, „Screaming Masterpiece”, „Medieval Child”, „Das Sonntags Legion”.
Jauno eksperimenti ar skaņām un stiliem
Pirmo vietu ieguva skaniski nopietnākais un stilistiski izturēts muzikālais projekts „Das Sonntags Legion”, kurā spēlē gan Vēstures un Filozofijas, gan arī Juridiskās fakultātes studenti, kuri savu stilu sauc par Pārdaugavas postroku, kas akcentē muzikālās tekstūras, eksperimentus ar formu un stāstījuma plūdumu. Grupas puiši ar četrām ģitārām un bungām publiku uzrunāja vāciski, bet dziedāja angļu valodā.
„Tā kā šī bija mūsu pirmā uzstāšanās, to pat nevar gluži vērtēt, jo emocijas jau ir kā pirmajā koncertā, lai gan atsevišķi mums katram grupas dalībniekam tas ir jau nezin kurš koncerts pēc kārtas,” stāsta laureātu grupas „Das Sonntags Legion” basģitārists Ivars Kalvis. „Mēs turpināsim darboties arī tālāk, jo mums pašiem visiem šis projekts patīk. Tas īstenībā darbojas jau sen, aptuveni gadus trīs, jo mēs to sākām kā jam versiju mēģinājumu telpās, kur izveidojās jau dažas dziesmas, kuras esam pilnveidojuši līdz tādai stadijai, ka tās jau var spēlēt arī publikai. Grupas nosaukumu bija arī franču un spāņu versija, bet vācu tomēr skanēja interesantāk.”
Konkursa laureāti „Das Sonntags Legion” ir ieguvuši iespēju pavadīt 30 stundas Latvijas Radio studijā, kā arī piedalīties rudenī tradicionālajos Universitātes Aristoteļa svētkos.
Otro vietu ieguva atraktīvā grupa „Oranžās brīvdienas”, kas skatītājus pārsteidza ne tikai ar muzikāliem trikiem, bet arī ar negaidītu uguns šovu. Septiņi puiši, kas atradās uz skatuves, bija padomājuši gan par savu skatuvisko oranžo tēlu, gan muzikālām viltībām ar tamburīnu, tauri, pīkstuļiem, mežonīgām balsīm, gan par pārdomātu, izteiksmīgu tekstu. Grupas sastāvā darbojas gan esošie, gan bijušie Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes studenti, kas savā mūzikā ietver SKA, regeja, roka, disko un turbofolk ietekmes.
Trešo vietu žūrija izlēma dot četriem puišiem no Sociālo zinātņu un Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes, kas sevi dēvē par „kliedzošos meistardarbu” jeb „Screaming Masterpiece”, kas aktīvi piedalās daudzos muzikālos pasākumos. Grupa piedāvāja eiforiski izjustu skanējumu, kur solista īpatnējais vokāls piedzīvoja visdažādākās emociju gammas. Uzstāšanās ar emocionālo lādiņu, ko papildināja bariņš līdzīgi ģērbtu meiteņu ar tikpat plastiskām kustībām, kā solista balss.
„Savu uzstāšanos vērtējam kā viduvēju, jo esam spēlējuši citreiz labāk, arī skaņas kvalitāte varēja būt mazliet labāka, kā arī domāju, ka pieteiksies vairāk mūziķu, kas mācās Universitātē un aktīvi darbojas, bet iespējams, konkursu varēja vairāk izreklamēt, lai būtu šī atsaucība,” atzīst trešās vietas ieguvēju grupas „Screaming Masterpiece” basģitārists Ēriks Diļevs. „ Kopumā mēs esam apmierināti ar rezultātu, lai gan atšķirībā no citiem mēs tik daudz nepiedomājām pie šova, bet prieks, ka cilvēkiem patika mūsu dejotājas, kas bija kā mazs pārsteigums.”
SEB Unibankas pārsteiguma balvu saņēma viņu simpātija grupa „Medieval Child”, kas estrādi piepildīja ar azartisko grupas solista enerģiju, rokenroliski noskaņoto kustību amplitūdu un griezīgām ģitāras skaņām un taustiņnieka atraktivitātes dueli. Grupa pārstāvēja Fizikas un matemātikas fakultāti ar savdabīgu renesanses roku ar viduslaiku smagnējumu tajā.
Jaunajiem trūkst oriģinalitātes
„Šī vakara rezultāti parāda žūrijas vērtējumu, un es uzskatu, ka uzvarētāji ir uzvaras cienīgi, jo arī mans personīgais vērtējums uzvarētājiem bija pietiekami augsts,” atzīst žūrijas komisijas loceklis, radio NABA programmu direktors Madars Štramdiers. „Gan sākotnējā atlase, gan šis konkurss parādīja to, ka diemžēl jauniešiem patīk atdarināt, trūkst oriģinālās pieejas gan muzikālā, gan tekstuālā ziņā. Varbūt šo konkursu varētu rīkot ilgākā laika posmā un arī finālā varētu spēlēt vairāk nekā sešas grupas, kas nevarēja notikt šoreiz vietas un laika ierobežojošo faktoru dēļ.”
Jauno grupu radošās izpausmes vērtēja deviņi žūrijas komisijas locekļi: radio NABA programmu direktors Madars Štramdiers, radio NABA programmas „Bitīt matos” vadītāji Jānis Daugavietis un Raimonds Lagimovs, radio NABA mūzikas instruktors Kaspars Ozols, grupas Dzelzs vilks līderis Juris Kaukulis, kluba Depo pārstāvis Guntis Vanags, kā arī Latvijas Universitātes Studentu padomes pārstāvji Rinalds Gulbis un Kristīne Zaķīte, kas ņēma vērā dalībnieku oriģinalitāti, instrumentu spēles prasmi un skatuvisko tēlu.
„Man kā Universitātes studentam un darbiniekam, protams, ir patīkami, ka Universitātē ir labas grupas, arī tās citas, kuras šeit nespēlēja, bet kurās spēlē Universitātes studenti, piemēram, „Hospitāļu iela” vai jebkura cita,” uzsver žūrijas komisijas loceklis un radio NABA programmas „Bitīt matos” vadītājs Jānis Daugavietis. „Par pirmajām divām vietām mans viedoklis bija tāds pats kā gala rezultāts. Lai gan šovakar mēs redzējām gan sešdesmitos, gan astoņdesmitos, gan deviņdesmitos gadus šajos priekšnesumos, oriģinalitātes diemžēl bija kā vienmēr par maz.”
Jācer, ka turpmāk jaunie mūziķi atradīs ceļu paši uz savu savdabību, ko piedāvās klausītājiem arī nākamgad Latvijas Universitātes jauno mūzikas grupu konkursā. Šis pasākums atklāja to, ka Universitātes studenti ne tikai mācās un gatavojas sesijai maija mēnesī, bet spēj parādīt sevi arī citos radoši izteiksmīgos lauciņos.