Otrdien, 14. jūlijā, plkst. 19.00 radio Naba raidījumā „Zinātnes vārdā” viesosies LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes pētniece Dr. Gunta Kalvāne, kuras zinātnisko interešu lokā ir fenoloģija jeb interdisciplināra zinātne, kas pievēršas dabas ciklu un sezonalitātes izpētei saistībā ar klimatu, kā arī ar dzīvnieku un augu dzīvi.

Vai mūsu vecākiem un vecvecākiem vasaras sākās vēlāk un bija atšķirīgas no tā, ko piedzīvojam pašreiz? Fenoloģiskie novērojumi arvien biežāk tiek izmantoti, lai pierādītu un pamatotu klimata mainību un šādu novērojumu veikšanā var iesaistīties ikviens, kuram ir vēlme to darīt. Tā, piemēram, pievēršot uzmanību liepu ziedēšanas sākumam, ir konstatēts, ka pavasara un vasaras fenoloģiskās fāzes (lapu plaukšana, pumpurošanās, ziedēšana) Eiropā un arī Latvijā iestājas arvien agrāk. Raidījumā „Zinātnes vārdā” ar pētnieci Dr. Guntu Kalvāni tiks pārrunāta ne tikai projekta „Klimata valoda” norise, bet arī sezonalitāte cilvēku dzīvē – vai dzimstībai un mirstībai ir iespējams novērot kādu sezonālu ritmu.

Raidījumu vadīs Aija Fedorova.

Raidījums „Zinātnes vārdā” radio Naba ēterā 95.8 FM iepazīstina klausītājus ar Latvijas augstskolu studējošo un dažādu zinātņu nozaru pētnieku darbiem, eksperimentiem un jaunatklājumiem. Raidījumā tiek iztaujāti topošie un esošie zinātnieki un pētnieki par viņu akadēmisko un praktisko ikdienu, mēģinot runāt par zinātnisko vidi, zinātnieku darbu, sasniegumiem un grūtībām visiem saprotamā un aizraujošā veidā. Raidījums skan otrdienās no plkst. 19.00 līdz plkst. 20.00 ar atkārtojumu svētdienās no plkst. 16.00 - 17.00 arī pieci.lv FM viļņos.

Dalīties